Po konferencji

2015-06-30

Dnia 22 czerwca w warszawskim hotelu Campanile odbyła się kolejna edycja konferencji Innowacyjna Gmina zorganizowana przez wydawnictwo The Warsaw Voice i skierowana do przedstawicieli samorządów. Wydarzenie objęli swoim patronatem: Ministerstwo Gospodarki, PARP, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, KAPE, Centrum PPP oraz Polski Komitet Oświetleniowy. W tym roku podobnie jak w ubiegłorocznej edycji sporo miejsca poświęciliśmy projektom PPP, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród przedstawicieli samorządów oraz możliwościom rewitalizacji oświetlenia.

Konferencja zgromadziła ekspertów zajmujących się przygotowywaniem projektów Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce, renowacją oświetlenia w gminach i finansowaniem inwestycji w sektorze JST.

Pan Bartosz Mysiorski wiceprezes Fundacji Centrum PPP podsumował 6 lat pracy poświęconej wdrażaniu projektów w Polsce. Mimo wielu przeciwności rozwój projektów PPP wydaje się nieunikniony - jak stwierdził pan Mysiorski problemem ciągle pozostaje przygotowanie projektu, które wymaga specjalistycznej wiedzy eksperckiej.

Mieliśmy zaszczyt również gościć: pana mec. Tomasza Korczyńskiego z kancelarii Dentons, który naświetlił prawne aspekty Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, pana Pawła Pawłowskiego z Urzędu m.st. Warszawy, który przedstawił plany inwestycyjne stolicy w formule PPP, Mirosława Józefczuka, który mówił, dlaczego projekty PPP mają przyszłość, oraz Krzysztofa Jankowskiego z firmy Hichtief Polska, który zaprezentował doświadczenia niemieckie.

Na spotkaniu byli także obecni: dr inż. Jan Grzonkowski z Politechniki Warszawskiej, który mówił o problemach inwestycji oświetleniowych w gminach, Marek Wiśniewski, prezes ECM Energia, który skupił się na rewitalizacji oświetlenia w gminie Andrychów czy wreszcie Radosław Fabisiak z firmy Zumtobel Thorn, który wprowadził nas w tajniki najnowszych energooszczędnych rozwiązań dotyczących oświetlenia. Przedstawiciele gminy Andrychów: burmistrz Tomasz Żak i jego zastępca Mirosław Wasztyl pokazali na przykładzie swojej gminy, jak zmienić oświetlenie na tańsze i energooszczędne .

Nie zabrakło tematów finansowych. Pan Macieja Soroko, z Banku DNB oraz pani mecenas Elżbiety Rablin-Szubert z Kancelarii Hogan-Lovells zapoznali samorządowców z finansowaniem inwestycji za pomocą obligacji przychodowych i umów wsparcia. Kolejnym prelegentem był pan Łukasz Spławski z firmy Magellan, który opowiedział o innowacyjnych formach finansowania inwestycji. Zaraz po nim wystąpiła Agnieszka Zdanowicz z Agencji Rozwoju Mazowsza z prezentacją na temat  wsparcia inwestycji gminnych w ramach projektu Jassica. Ostatnim punktem programu konferencji były warsztaty z zakresu przygotowania przedsięwzięć PPP, prowadzone przez Bartosza Mysiorskiego, mec. Tomasza Korczyńskiego, Pawła Pawłowskiego oraz mec. Elżbietę Rablin-Szubert . Każdy uczestnik końcowego szkolenia otrzymał od nas certyfikat.

W konferencji wzięło udział ok. stu dwudziestu osób - byli to przedstawiciele samorządów, właściciele firm, pracownicy kancelarii prawnych itp.
Wszystkim obecnym dziękujemy za przybycie oraz udział w wydarzeniu, zapraszamy za rok na podobne spotkanie i zachęcamy do podsyłania nam tematów, które Państwa interesują, abyśmy mogli się do nich odnieść.

AKTUALNOŚCI

Fundusze EOG i fundusze norweskie

2015-11-06

W Ministerstwie Środowiska rozpoczęły się prace programowe nad kolejną edycją funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego i funduszy norweskich  w sektorze środowiska.

Obecnie prowadzimy analizy potencjalnych obszarów wsparcia i beneficjentów, przy uwzględnieniu potrzeb oraz zakresu i kwot wsparcia udzielanego z innych źródeł (w szczególności demarkacja z funduszami UE oraz krajowymi).

Po konferencji Smart Buildings & Smart Cities

2015-10-27

21 października 2015 roku w Centrum Nauki Kopernik odbyła się kolejna konferencja z cyklu Innovative Poland zatytułowana - Smart Buildings & Smart Cities zorganizowana przez wydawnictwo The Warsaw Voice.

W konferencji, w której udział wzięło prawie 150 osób,  prelegentami byli eksperci, naukowcy i praktycy. Konferencji towarzyszyła wystawa innowacyjnych rozwiązań oraz instalacja biura przyszłości.